Ogrodnicy są bardzo niezadowoleni, gdy w ich uprawach pojawi się skrzyp. Jest to bowiem bardzo trudna w wyplenieniu roślina, która zagłusza inne kwiaty czy trawy. Może jednak zamiast narzekać powinniśmy się cieszyć i wykorzystać bardzo liczne zalety skrzypu polnego? Znajdziemy w nim bowiem całą masę krzemionki o łatwej przyswajalności, a także żelazo, kobalt, wapń, mangan, potasowe sole czy w końcu fosfor. Oprócz nich nie brakuje tu także flawonidów, witaminy C, saponin, roślinnych steroli, garbników oraz organicznych kwasów askorbinowego, jabłkowego czy krzemowego.

Na co pomaga polny skrzyp?

Bardzo wiele reklam informuje (i słusznie!), że skrzyp polny na włosy, skórę i paznokcie ma właściwości wręcz zbawienne. Ale już o wiele mniej odbiorców zdaje sobie sprawę z tego, że poprawi on działanie naszej wątroby, a także będzie miał działanie odtruwające organizm. Świetny jest też skrzyp polny na nerwobóle czy te bóle, które mają podłoże artretyczne. Jednak to nie wszystko.

Omawiana przez nas roślina to pomocnik w obniżaniu poziomu ciśnienia krwi oraz świetny środek przeciwdziałający miażdżycy. Stosując regularnie skrzyp polny w tabletkach czy herbatkach wzmocnimy swoją odporność, sprawimy że stopy będą się nam zdecydowanie mniej pocić, a kości oraz tkanka łączna będą w zdecydowanie lepszym stanie. Nie zapominajmy również o zbawiennym wpływie rośliny na nerki i cały układ moczowy oraz na jego właściwości przeciwkrwotoczne.

Ten niepozorny chwast jest więc niezastąpionym pomocnikiem, który profilaktycznie można stosować nawet codziennie.